понеділок, 12 січня 2015 р.

Соціал-демократична група Холмів

Революційні події пробудили національну свідомість, стали поштовхом для розв’язання українського питання. В Україні активізувався повстанський рух та діяльність підпільних революційних груп. На території Сосницького повіту особливо активно розгорнулася діяльність більшовиків.

У 1905 – 1907 роках у селі Холми розгорнула свою діяльність підпільна соціал-демократична група під чітким патронатом російського Петербурга. Група мала зв’язки з більшовиками сіл Радомки та Погорільців. Із села Радомка доставлялася підпільна література, яку привозив з Петербурга і Києва підпільник Шарапа Кузьма Євменович, житель Радомки. Активними революціонерами в Холмах були Дорошко Іван Михайлович, Верховець Омелян Якович, Шеремет Григорій Денисович, Нагорний Тихон Макарович, Моторний Григорій Васильович, Юхновський Пейсах Аронович та інші. Вони розповсюджували літературу, організовували маївки…



Столипінська реформа поглиблювала класове протистояння. Збільшувалася кількість заможних селянських господарств, так званих «куркулів». Селяни-бідняки змушені були продавати їм свою землю і переходити в найми до «куркулів» або поміщиків, котрі до того часу сконцентрували у своїх руках 3 063 десятин землі.

У Холмах велика частина землі належала землевласнику – промисловцю Епштейну. Діяли винокурний ( спиртово-горілчаний), два цегельних, цукровий та лісопильний заводи…

Немає коментарів:

Дописати коментар