Показ дописів із міткою II ПЕРІОД НАЦІОНАЛЬНО – ДЕМОКРАТИЧНИХ РЕВОЛЮЦІЙ ( 1905 – 1922 ). Показати всі дописи
Показ дописів із міткою II ПЕРІОД НАЦІОНАЛЬНО – ДЕМОКРАТИЧНИХ РЕВОЛЮЦІЙ ( 1905 – 1922 ). Показати всі дописи

понеділок, 12 січня 2015 р.

Повітова міліція

Взагалі, складність становища і діяльність «творців» справедливості в ті часи була досить суперечливою. Ось що писали «Вісті Губернського Виконавчого Комітету Чернігівщини» 28 червня 1919 року:
       «Уже не раз доводилося вказувати, що бандитизм у Сосницькому повіті все більше і більше розвивається. Вбивство було за вбивством, грабіж за грабежем. Міліція діяла або ж, у кращому разі, робила вигляд, що діє. Для кожного, хто тільки хотів вникнути в те, що діється навколо, було зрозумілим, що остання або ж не на місці, або ж сама пособляє розвитку бандитизму.
      Це припущення підтвердилося подіями, що відбулися  днями в Охрамієвичській волості. Вони малюються в наступному вигляді: В самотньому хуторці в селі Тихоновичі був зухвало пограбований і убитий досить заможній селянин. Прибулому загону Уїздвоєнкому після настійних запевнень, що бандити будуть знищені, вдалося вмовити селян вказати місце збіговиська бандитів. За вказівкою селян, була оточена хата, де знаходилися бандити. Вони відкрили стрілянину по загону і вбили червоноармійця. Було розпочато  злом
дверей на світанку, в результаті чого захоплена 21 людина. В хаті виявилися гвинтівки, шашки, револьвери, амуніція і тд.

Ревком


     30 грудня 1918 року більшовики зайняли м. Холми. Про це свідчить доповідь комісара І-ї Української радянської дивізії Панафідіна начальнику політичного відділу штабу Курського напряму Назарову: "В занятом нами г. Холмах организован ревком. Сосницкий отряд петлюровцев за отказ выступить против наших частей переведен в другое место…»
     …Коли на боротьбу з німцями та режимом Гетьманату селяни піднялися разом – і бідні, і заможні елементи, то у грудні 1918 р. селянство розділилося на два ворожих табори: "більшовиків" та "самостійників". Почалася громадянська війна. 
      Але до встановлення «твердої і зразкової» радянської влади  було ще далеко. Продовжували активно діяти повстансько-партизанські загони. У звітах про політичний стан   за січень 1921 р. повідомляється: «Бандитизм розвинутий у широкому масштабі, захоплюються села, розганяються виконкоми, ради ».

Холминський партизанський загін імені Петроградських моряків

     На боротьбу проти інтервентів і контрреволюції піднімається більшовицький актив села Холми. Колишній матрос Балтійського флоту, холминець Антон Клименко, створює бойову групу. До неї приєднується група сядринців під керівництвом Олександра Гарнієра, колишнього матроса ескадренного міноносця «Разящий», учасника революційних подій у Петрограді. Олександр щойно повернувся додому з мандатом Центробалту для організації боротьби проти ворогів більшовицького руху.
     Більшовики Антон Клименко і Олександр Гарнієр створюють холминський партизанський загін імені Петроградських моряків. Всього партизанський загін став складатися з-понад 100 чоловік.

Соціал-демократична група Холмів

Революційні події пробудили національну свідомість, стали поштовхом для розв’язання українського питання. В Україні активізувався повстанський рух та діяльність підпільних революційних груп. На території Сосницького повіту особливо активно розгорнулася діяльність більшовиків.

У 1905 – 1907 роках у селі Холми розгорнула свою діяльність підпільна соціал-демократична група під чітким патронатом російського Петербурга. Група мала зв’язки з більшовиками сіл Радомки та Погорільців. Із села Радомка доставлялася підпільна література, яку привозив з Петербурга і Києва підпільник Шарапа Кузьма Євменович, житель Радомки. Активними революціонерами в Холмах були Дорошко Іван Михайлович, Верховець Омелян Якович, Шеремет Григорій Денисович, Нагорний Тихон Макарович, Моторний Григорій Васильович, Юхновський Пейсах Аронович та інші. Вони розповсюджували літературу, організовували маївки…